Būkite budrūs įsigydami medicinos priemones

 

Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnyba) informuoja, kad Lietuvos teisės aktai draudžia platinti medicinos priemones ne prekybos patalpose (pvz. pardavėjų organizuojamuose pristatymuose, renginiuose, kurie vyksta įvairiose kavinėse, mokyklų patalpose ir panašiose erdvėse). Be to, negalima vartotoją klaidinanti, tikrovės neatitinkančia reklama.

Akreditavimo tarnyboje padaugėjo vartotojų pranešimų dėl ne prekybos patalpose platinamų medicinos priemonių. Medicinos priemonės vartotojams buvo siūlomos ne tik įvairių prezentacijų, kurios vyko kavinėse, metu, taip pat buvo gauti pranešimai, kad medicinos priemonės buvo siūlomos netgi pardavėjui einant į atsitiktinių gyventojų butus.

Pagal gautą vartotojo pranešimą UAB „Laugita“ kavinės patalpose organizavo prekių prezentaciją, kurios metu vartotojams buvo siūloma įsigyti medicininius lazerius  Spectra-H. Atlikus vertinimą buvo nustatyta, kad tai medicininis lazeris, tačiau palyginus internetinėje svetainėje www.laugita.lt ir reklaminiame vaizdo įraše skelbiamą informaciją apie lazerio Spectra-H savybes su gamintojo naudojimo instrukcijoje pateiktu lazerio Spectra-H aprašymu nustatyta, kad įmonė vartotojams teikė klaidinančią ir tikrovės neatitinkančią informaciją apie šios medicinos priemonės paskirtį.

Pagal gamintojo naudojimo instrukcijose pateiktą informaciją, lazeris Spectra-H yra skirtas skausmui malšinti, pavyzdžiui, palengvinti raumenų ir sąnarių skausmą, palengvinti artrito simptomus ir raumenų spazmus, sumažinti dilgčiojimą, skatinant raumenų audinių atsipalaidavimą ir laikinai padidinant vietinę kraujo apytaką toje vietoje, į kurią nukreipiama šiluma. Tačiau tiek internetinėje svetainėje pateiktame lazerio Spectra-H  aprašyme, tiek  reklaminiame vaizdo įraše nurodoma gamintojo nenumatyta šios medicinos priemonės paskirtis. Pavyzdžiui, internetinėje svetainėje prie lazerio Spectra-H aprašymo nurodyta: „Kasdieninėmis Spectra-H lazerio terapinėmis procedūromis namuose stiprinsite savo organizmo imunitetą, kvėpavimo organus ir atsparumą bet kokiems virusams“, o reklaminiame vaizdo įraše, teigiama, kad lazeris Spectra-H „skystina kraują, kas ypač aktualu vyresnio amžiaus žmonėms, norintiems išvengti insulto bei miokardo infarkto“, „skatina opų, sunkiai gyjančių žaidų greitesnį gijimą, gelbsti gydant varikozę“, „stiprina imunitetą“, „gelbsti gydant odos ligas, dermatitą, egzemą, žvynelinę, pūslelinę“. Už medicinos priemonės paskirties nustatymą yra atsakingas medicinos priemonės gamintojas. Todėl UAB „Laugita“, teikdama gamintojo nenumatytą lazerio Spectra-H paskirtį, klaidino potencialius vartotojus ir naudotojus tuo pažeisdama teisės aktų reikalavimus. Akreditavimo tarnyba nurodė įmonei pašalinti iš internetinės svetainės www.laugita.lt visą vartotojus ir naudotojus klaidinančią informaciją apie lazerio Spectra-H veikimą, savybes ir naudojimą bei nurodė, kad medicinos priemonių platinimas ne prekybai skirtose patalpose yra draudžiamas.

Primename, kad medicinos priemonėms įsigyti ir naudoti turi būti skiriamas atsakingas požiūris. Visų pirma, vartotojas prieš įsigydamas medicinos priemonę, turi įsitikinti, ar ši medicinos priemonė yra tikrai jam reikalinga ir tinkama.  Ne visos medicinos priemonės tinka visiems žmonėms, o dalis medicinos priemonių, kaip ir vaistų, gali turėti šalutinį poveikį. Ne pagal paskirtį naudojama ir netinkama medicinos priemonė gali pakenkti žmogaus sveikatai. Medicinos priemonės paskirtis, šalutinis poveikis nurodomas medicinos priemonės naudojimo instrukcijose, todėl prieš pirkdamas tokį gaminį vartotojas turėtų paprašyti susipažinti su šia informacija.  Jei vartotojas nėra tikras dėl medicinos priemonės tinkamumo, būtina prieš įsigyjant medicinos priemonę pasikonsultuoti su gydytoju.

Sergančių žmonių viltimi ir noru pasveikti arba apsisaugoti nuo galimų ligų naudojasi asmenys, siūlantys įvairias medicinos priemones, kuriomis tariamai galima diagnozuoti beveik visas ligas arba kurios esą padeda jų išvengti. Atkreipiame dėmesį, kad nėra vienos medicinos priemonės ar vaistinio preparato, galinčio padėti nuo visų galimų susirgimų. Todėl atsakingas požiūris ne tik apsaugos nuo finansinių praradimų, perkant brangias medicinos priemones, bet ir padės išvengti galimo sveikatos pablogėjimo dėl netinkamo gydymo.

Akreditavimo tarnyba ragina būti itin atidžius ir budrius, įsigyjant medicinos priemones, bei rekomenduoja prieš perkant abejonių keliančius gaminius arba kilus klausimų susisiekti su Medicinos priemonių priežiūros skyriaus specialistais.

Informacija atnaujinta 2022-07-18

VASPVT

VALSTYBINĖ AKREDITAVIMO SVEIKATOS PRIEŽIŪROS VEIKLAI TARNYBA

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

A. Juozapavičiaus g. 9,
LT-09311 Vilnius
Tel. (8 5) 261 5177 ,
Faks. (8 5) 212 7310 ,
El. paštas: vaspvt@vaspvt.gov.lt

Biudžetinė įstaiga,
Juridinių asmenų registras,
Kodas 191352247

Darbo laikas:

I - IV 8:00 - 17:00
V 8:00 - 15:45
Pietų pertrauka 12:00 - 12:45

Konsultacijos telefonu

Gyventojų priėmimas

Kaip mus rasti?

www.eunethta.eu www.inahta.org www.pasq.eu www.isqua.org www.htai.org www.who.int