Medicinos psichologų ir psichologų kompetencijos

 

      Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnyba) norėtų informuoti visuomenę, jog medicinos psichologas ir psichologas yra dvi skirtingos profesinės kvalifikacijos ir šių specialistų kompetencija skiriasi. Esminis medicinos psichologo ir psichologo skirtumas yra tas, kad medicinos psichologas yra asmens sveikatos priežiūros specialistas, savo paslaugas galintis teikti tik įstaigoje, turinčioje įstaigos asmens sveikatos priežiūros licenciją, o psichologui šie reikalavimai netaikomi. Medicinos psichologo kompetencija apima psichologinį įvertinimą, psichologines intervencijas ligoms ir sutrikimams gydyti, psichologinėms problemoms spręsti ir psichosocialiniam funkcionavimui gerinti, ligų ir sutrikimų prevenciją ir sveikatos stiprinimą. Svarbu žinoti, kad psichoterapijos technikas  gali taikyti tik medicinos psichologas.

      Akreditavimo tarnyba pastaruoju metu gauna vis daugiau pacientų ar jų atstovų skundų dėl medicinos psichologų teikiamų konsultacijų ne asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Taip pat tiriame ir advokatų skundus, susijusius su medicinos psichologų rekomendacijomis, teikiamomis bendrosios kompetencijos teismams civilinių bylų procesų metu. Nagrinėdami šiuos skundus, pastebėjome, kad įvairaus pobūdžio ir įvairiais tikslais vykdomų konsultacijų metu šių specialistų parengti dokumentai yra patvirtinami medicinos psichologo spaudu ir parašu. Dažnu atveju paaiškėja, jog tokios medicinos psichologo spaudu ir parašu patvirtintos rekomendacijos yra parengtos ne asmens sveikatos priežiūros įstaigoje arba jų turinys nepriskiriamas medicinos psichologo kompetencijai.

      Norime priminti įvairias psichologines paslaugas teikiantiems specialistams, turintiems nelygiavertį išsilavinimą, kad medicinos psichologo praktika yra asmens sveikatos priežiūros veiklos rūšis, o viena iš būtinų sąlygų šią veiklą vykdančiam asmens sveikatos priežiūros specialistui – turėti medicinos psichologo spaudo numerį. Lietuvos medicinos norma medicinos psichologą apibrėžia kaip sveikatos sistemoje dirbantį specialistą, įgijusį medicinos psichologo profesinę kvalifikaciją, ir, be kita ko, nurodo, jog medicinos psichologas verčiasi praktika Lietuvos Respublikoje tik asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, turinčioje galiojančią įstaigos asmens sveikatos priežiūros licenciją teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugas, kurias kartu su kitais asmens sveikatos priežiūros specialistais teikia ir medicinos psichologas. Visos medicinos psichologo konsultacijos, suteiktos asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, privalo būti dokumentuojamos bei patvirtinamos medicinos psichologo spaudu ir parašu, o tokios konsultacijos atsakymas pateikiamas pacientą siuntusiam gydytojui ar institucijai elektroninėje formoje, kuri atitinka popierinę formą „Medicinos dokumentų išrašas ar siuntimas“, taip pat patvirtinant medicinos psichologo spaudu ir elektroniniu parašu.

      Svarbu žinoti, jog medicinos psichologo išsilavinimą turintis specialistas  neturi teisės suteikti konsultacijos ne asmens sveikatos priežiūros įstaigoje. Jei asmuo, kuris turi teisę verstis tiek psichologo, tiek medicinos psichologo praktika teikia konsultacijas, kurios turinys neatitinka medicinos psichologo praktikos ir psichologinio įvertinimo sąvokų, kaip tai yra apibrėžta Medicinos psichologo normoje, tokią konsultaciją suteikęs asmuo neturi teisės jos pasirašyti kaip medicinos psichologas bei jos patvirtinti spaudu su medicinos psichologo spaudo numeriu. Tokiu atveju konsultacija yra laikoma psichologo konsultacija klientui ir nelaikoma asmens sveikatos priežiūros veikla. Pažymėtina, jog medicinos psichologo konsultacijos, suteiktos ne asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, yra laikomos neteisėtu vertimusi sveikatinimo veikla, užtraukiančiu administracinę atsakomybę bei 600 − 1 140 Eur dydžio baudą.

       „Mes nesiekiame bausti, bet norime padėti tinkamai suprasti bei vykdyti konsultacinę veiklą, todėl prašome medicinos psichologų laikytis nustatytų reikalavimų, tai yra paslaugas teikti tik asmens sveikatos įstaigose, o psichologus raginame laikytis savo kompetencijos ir netaikyti psichoterapijos technikos“, − kviečia Akreditavimo tarnyba direktorė Nora Ribokienė.

 

Informacija atnaujinta 2019-11-27

VASPVT

VALSTYBINĖ AKREDITAVIMO SVEIKATOS PRIEŽIŪROS VEIKLAI TARNYBA

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

A. Juozapavičiaus g. 9,
LT-09311 Vilnius
Tel. (8 5) 261 5177 ,
Faks. (8 5) 212 7310 ,
El. paštas: vaspvt@vaspvt.gov.lt

Biudžetinė įstaiga,
Juridinių asmenų registras,
Kodas 191352247

Darbo laikas:

I - IV 8:00 - 17:00
V 8:00 - 15:45
Pietų pertrauka 12:00 - 12:45

Konsultacijos telefonu

Gyventojų priėmimas

Kaip mus rasti?

www.eunethta.eu www.inahta.org www.pasq.eu www.isqua.org www.htai.org www.who.int