Akreditavimo tarnyba apgina vartotojų teisėtus reikalavimus

 

          Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnyba) yra atsakinga už į Lietuvos rinką teikiamų medicinos priemonių (prietaisų) (toliau – medicinos priemonės) saugą. Viena iš Akreditavimo tarnybos funkcijų, tai vartotojų skundų dėl nesaugių medicinos priemonių nagrinėjimas.  Akreditavimo tarnybai, išnagrinėjusi pateiktus skundus, patenkino 60–70 proc. vartotojų teisėtus reikalavimus, tai yra jiems buvo grąžinti pinigai ar pakeisti gaminiai.

          Per metus Akreditavimo tarnyba vidutiniškai gauna 20–30 vartotojų skundų. Pagrįstų skundų dalis sudaro apie 60–70 procentų visų gautų skundų.  Nagrinėdama skundus Akreditavimo tarnyba pastebi, kad nemaža dalis skundų yra susijusi su žmonių žinių stoka. Todėl būtina, kad eiliniai vartotojai turėtų kuo daugiau žinių apie medicinos priemones, jų daromą poveikį ir žinotų esminius medicinos priemonėms keliamus reikalavimus.

         Medicinos priemones, skirtingai nei medikamentus, galima įsigyti ne tik vaistinėse. Medicinos priemonės taip pat platinamos parduotuvėse, internetu, todėl vartotojai turi būti labai atidūs prieš pirkdami medicinos priemones. Medicinos priemonės nėra vaistai, kuriuos žmonės perka su didesniu atsargumu ir atidumu, tačiau ir medicinos priemones įsigyjant ir naudojant būtinas atsakingas požiūris. Visų pirma, vartotojas prieš įsigydamas medicinos priemonę turi įsitikinti, ar ši medicinos priemonė yra tikrai reikalinga ir tinkama.  Ne visos medicinos priemonės tinka visiems žmonėms ir dalis medicinos priemonių, kaip ir vaistų, gali turėti šalutinį poveikį. Ne pagal paskirtį naudojama ir netinkama konkrečiam žmogui medicinos priemonė gali pakenkti žmogaus sveikatai.  Medicinos priemonės paskirtis, šalutinis poveikis nurodomas medicinos priemonės naudojimo instrukcijose, todėl prieš pirkdamas gaminį, vartotojas turėtų paprašyti susipažinti su šia informacija. Jei vartotojas vis tiek nėra tikras dėl medicinos priemonės tinkamumo, būtina prieš įsigyjant medicinos priemonę pasikonsultuoti su gydytoju. Akreditavimo tarnyba yra gavusi nemažai skundų dėl įvairių masažuoklių, čiužinių, lazerinių aparatų, skirtų individualiam vartojimui, kuriuos žmonės įsigijo prieš tai neįsitikinę šių gaminių tinkamumu. Dažnas tik pajutęs sveikatos pablogėjimą kreipėsi į gydytojus, kurie nurodė nedelsiant nutraukti tolesnį medicinos priemonės naudojimą.

          Atkreipiame dėmesį, kad daugelis medicinos priemonių, skirtingai nei kiti gaminiai, negrąžinami pardavėjui, jei tai nesusiję su medicinos priemonės sauga, todėl savarankiškas apsisprendimas įsigyti medicinos priemonę, kuri neretai kainuoja brangiai, yra vartotojo atsakomybė.

         Lietuvos teisės aktai draudžia platinti medicinos priemones ne prekybos patalpose, t. y. draudžiama platinti medicinos priemones pardavėjų organizuojamuose pristatymuose, renginiuose, kurie vyksta įvairiose kavinėse, mokyklų patalpose ir pan. Tačiau šio reikalavimo paiso ne visos įmonės. Akreditavimo tarnyba šiais metais gavo dviejų vartotojų skundus dėl medicinos priemonių, įsigytų įmonių organizuojamuose renginiuose. Abiem atvejais vartotojai, atidžiai nesusipažinę su medicinos priemonių naudojimo instrukcijomis, įsigijo ne tik jiems netinkamas brangiai kainuojančias medicinos priemones, tačiau ir šių medicinos priemonių ženklinimas, taip pat ir sauga, neatitiko nustatytų teisės aktų reikalavimų. Šiais metais, Akreditavimo tarnybai išnagrinėjus pateiktus skundus, buvo patenkinti dešimties vartotojų teisėti reikalavimai, tai yra grąžinti pinigai ar gaminys pakeistas tinkamu.

         Medicinos priemonėms keliami reikalavimai yra išdėstyti Medicinos priemonių saugos techniniuose reglamentuose. Teisės aktų tekstas gali būti ne visiems lengvai suprantamas, tačiau pagrindinių reikalavimų žinojimas gali padėti vartotojui įsigyti saugią medicinos priemonę. Vienas iš pagrindinių ženklų, rodančių, kad medicinos priemonė atitinka jai keliamus reikalavimus, tai ženklas CE. Šis atitikties  ženklas, priklausomai nuo medicinos priemonės dydžio, konstrukcijos, kitų ypatybių, turi būti pažymėtas ant medicinos priemonės (pvz., vidinės korekcinių akinių rėmelių kojelės pusės, kraujo spaudimo matavimo aparato nugarinės pusės) ar medicinos priemonės sterilaus įpakavimo ir naudojimo instrukcijų. Dalis medicinos priemonių turi būti paženklintos ženklu CE ir šalia jo esančiu keturženkliu skaičiumi. Tokiu ženklu turi būti pažymėtos visos sterilios medicinos priemonės ir medicinos priemonės su matavimo funkcija (pvz., kraujo spaudimo matavimo aparatai, medicininiai termometrai, svarstyklės). Kilus klausimams ir abejonėms dėl medicinos priemonių atitikties vartotojai gali kreiptis į Akreditavimo tarnybos Medicinos priemonių rinkos priežiūros skyriaus specialistus.

          Įsigiję ar pastebėję platinant nesaugias medicinos priemones, vartotojai apie tai turėtų pranešti Akreditavimo tarnybai, kuri galėtų imtis visų reikiamų priemonių nesaugioms medicinos priemonėms pašalinti iš Lietuvos rinkos bei padėti užtikrinti vartotojų teises.

         „Akreditavimo tarnyba dažnai apgina mūsų piliečių teisėtus reikalavimus, įsigijus netinkamą medicininę priemonę. Visgi prašome žmonių prieš įsigyjant brangią medicinos priemonę (masažuoklį, čiužinį, individualaus vartojimo lazerį ir kita) įsitikinti, ar tikrai gaminys jums reikalingas ir tinkamas, pasitarti su savo gydytoju, nes rizikuojate ne tik prarasti pinigus, bet ir pakenkti savo sveikatai,“ – sako Akreditavimo tarnybos direktorė Nora Ribokienė.

Informacija atnaujinta 2017-10-31

VASPVT

VALSTYBINĖ AKREDITAVIMO SVEIKATOS PRIEŽIŪROS VEIKLAI TARNYBA

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

A. Juozapaviciaus g. 9,
LT-09311 Vilnius
Tel. (8 5) 261 5177 ,
Faks. (8 5) 212 7310 ,
El. paštas: vaspvt@vaspvt.gov.lt

Biudžetinė įstaiga,
Juridinių asmenų registras,
Kodas 191352247

Darbo laikas:

I - IV 8:00 - 17:00
V 8:00 - 15:45
Pietų pertrauka 12:00 - 12:45

Konsultacijos telefonu

Priimamojo darbo grafikas

Kaip mus rasti?

www.eunethta.eu www.inahta.org www.pasq.eu www.isqua.org www.htai.org www.who.int