Kaip įsigyti tinkamą medicininę kaukę ar respiratorių

 
Šiuo metu privaloma dėvėti tik medicinines veido kaukes arba apsaugines veido kaukes (respiratorius), todėl Valstybinė akreditavimo sveiktos priežiūros veiklai tarnyba (toliau – Akreditavimo tarnyba), siekdama, kad žmonėms būtų lengviau įsigyti tinkamą gaminį, supažindina su šioms priemonėms keliamais reikalavimais. 
Naujasis koronavirusas pakeitė ne tik mūsų įprastinį gyvenimo ritmą, bet ir privertė įtraukti į mūsų kasdienį gyvenimą anksčiau retai naudotas ir neįprastas priemones.
Jau kurį laiką gyvename su reikalavimais dėvėti veido kaukes, dezinfekuotis rankas ir dažnai liečiamus paviršius, vėdinti patalpas, laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo bei laikytis saugių atstumų.  
Nepaisant to, kad veido kaukės jau tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi, Akreditavimo tarnyba vis dar sulaukia paklausimų dėl šiems gaminiams keliamų reikalavimų. Iš teikiamų klausimų matyti, kad dar esama daug neaiškumų dėl veido kaukių paskirties, kuo jos skiriasi ir kaip įsigyti tinkamas.
Siekiant mažinti didėjantį užsikrėtimų koronavirusu skaičių, nuo 2021 m. lapkričio 15 dienos Operacijų vadovo sprendimu buvo nutarta privalomai dėvėti tik medicinines veido kaukes arba apsaugines veido kaukes (respiratorius).
Akreditavimo tarnyba atkreipia dėmesį, kad medicininės veido kaukės ir apsauginės veido kaukės (respiratoriai) yra dvi skirtingos gaminių grupės, jos skiriasi tiek savo paskirtimi, tiek ir taikomais reikalavimais. 
  
 
Medicininės veido kaukės, iš esmės, nėra skirtos apsaugoti jas dėvinčius asmenis nuo išorinių pavojingų veiksnių. Jos yra skirtos apsaugoti pacientą nuo infekcijų sukėlėjų ir, papildomai, tam tikromis aplinkybėmis apsaugoti žmogų nuo galimai užkrėstų skysčių purslų. Taip pat gali būti skirtos dėvėti pacientams ir kitiems asmenims, siekiant sumažinti infekcijų plitimo riziką, ypač epidemijų arba pandemijų atvejais.
Teisės aktų reikalavimus atitinkančių medicininių veido kaukių prekinė pakuotė turi būti paženklinta atitikties ženklu ,  ant jos turi būti nurodytas šių kaukių gamintojas, įgaliotasis atstovas (jei gamintojas ne ES), partijos numeris, galiojimo data, įspėjimas apie vienkartinį naudojimą. Kilus klausimų dėl medicininių veido kaukių turite kreiptis į Akreditavimo tarnybą.
Apsauginės veido kaukės (respiratoriai) yra skirti apsaugoti jas dėvinčius asmenis nuo kenksmingų biologinių veiksnių (pvz. bakterijų, virusų, grybelių, dulkių). Teisės aktų reikalavimus atitinkančių apsauginių veido kaukių (respiratorių) prekinė pakuotė turi būti paženklinta atitikties ženklu su šalia nurodytu keturženkliu skaičiumi, ant pakuotės turi būti nurodytas šių kaukių gamintojas, partijos numeris, galiojimo data. Kilus klausimų dėl apsauginių veido kaukių (respiratorių) turite kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą.
 
Siekiant išvengti COVID-19 infekcijos, kai tai būtina, reikia ne tik dėvėti tinkamas veido kaukes, bet reikia pasiskiepyti bei laikytis visų rekomendacijų bei tinkamos higienos taisyklių: plauti rankas vandeniu ir muilu arba dezinfekuoti rankas dezinfekuojamuoju skysčiu,  kosėjant ar čiaudint prisidengti nosį ir burną nosinaite ar sulenkta alkūne, laikytis saugaus atstumo, jaučiantis prastai likti namuose, pasireiškus ligos simptomams kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus.
Saugokime ir rūpinkimės vieni kitais ir būkime sveiki!
 
Plačiau skaitykite čia.
 
Page changed 2021-12-06

VASPVT

State Health Care Accreditation Agency

under the Ministry of Health

A. Juozapavičiaus g. 9,
LT-09311 Vilnius
Tel. (+370) 5 261 51 77,
Fax. (+370) 5 212 73 10,
E-mail: vaspvt@vaspvt.gov.lt

Budgetary institution,
Date is compiled and saved on the Register of Legal Entities,
Code 191352247

Work time:

I - IV 8:00 - 17:00
V 8:00 - 15:45
Lunch 12:00 - 12:45

Konsultacijos telefonu

Contacts

How to find us?

www.eunethta.eu www.inahta.org www.pasq.eu www.isqua.org www.htai.org www.who.int